Stuptuty – niezbędna część garderoby trekingowej

Skąd wzięła się nazwa „stuptuty”? Nawiązuje do francuskiego zwrotu „stop tout”, który znaczy właśnie „zatrzymać wszystko”. I taki mają główny cel te wyjątkowe ochraniacze, które zabieramy ze sobą już nie tylko na górskie wyprawy, ale także do biegania, spacerów i marszów po mokrych łąkach oraz na polowania.

Continue reading Stuptuty – niezbędna część garderoby trekingowej
mapa drogowa uk

Jak są wyposażone brytyjskie księgarnie?

Od zawsze byłam wielką fanką książek, a wizyty w księgarni traktowałam jako najlepszą formę rozrywki. Pomimo tego, że od kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii wciąż moja miłość do tego miejsca istnieje w związku z czym w każdej wolnej chwili wybieram się do księgarni, aby móc poprzeglądać nowości książkowe zarówno brytyjskie jak i polskie i ewentualnie powiększyć swoją biblioteczkę o którąś z nich.

Czy brytyjskie księgarnie są dobrze wyposażone?

Dokładnie tak jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii znajdą się księgarnie lepiej i gorzej wyposażone. Ja najczęściej chodzę do jednej ze swoich ulubionych, mieszczących się w dużym centrum handlowym, bo tam wybór jest rzeczywiście spory. Dostępne są różnego rodzaju książki w różnych językach w tym nawet po polsku, mapa uk po angielsku i mapa uk po polsku (zobacz wszystkie), przewodniki, albumy i wiele innych ciekawych i przydatnych pozycji. Ostatnio właśnie ze względu na to, że zdecydowałam odwiedzić kilka miejsc w Wielkiej Brytanii postanowiłam zainwestować w mapę uk, aby móc się lepiej przygotować do zwiedzania. Jestem bardzo zadowolona ze swojego zakupu, bo mapa zawiera tez opisy atrakcji turystycznych, dzięki czemu wiem dokładnie co warto odwiedzić, a co sobie odpuścić.

Czy książki w brytyjskich księgarniach są drogie?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju książki i jej autora. Są takie pozycje, które można nabyć za bardzo niskie kwoty jak i również te, które są bardzo drogie.

polski kalendarz

Znane tytuły książkowe

Kiedy mamy ochotę na zakup nowych książek i przeczytanie jakiegoś mocnego tytułu najczęściej sięgamy po bestselery, które są nam polecane przez najbliższych i tysiące innych osób w internecie. Często z lenistwa ufamy w te opinie i kupujemy książki, do których nie jesteśmy do końca przekonani. Zdecydowanie najlepszą opcją jest czytanie zapowiedzi i zwiastunów, które mogą w dużym stopniu pomóc w wyborze odpowiedniej książki.

Czytanie za granicą

Mogło by się wydawać, że osoby mieszkające na Wyspach Brytyjskich i w innych krajach do których wyjeżdżają głównie w celach zarobkowych Polacy, nie czytają książek. Jest jednak zupełnie inaczej i wiele osób nie wyobraża sobie życia bez przeczytania dobrej książki po pracy czy podczas wolnego weekendu. Dzięki mieszkaniu za granicą w tak wielokulturowym kraju jakim obecnie jest między innymi Anglia, można mieć dostęp do tysięcy książek z całego świata.

Zagraniczne książki

Polacy najczęściej zabierają ze sobą z kraju polski kalendarz oraz kilka ulubionych książek kojarzących się z krajem, aby tęsknota za ojczyzną nie była aż tak duża. Polski kalendarz jest jednak potrzebny tylko i wyłącznie do sprawdzania urodzin, imienin i innych świąt, a książki mogą się przydać jeszcze bardziej. Świetną sprawą może być nauczenie się perfekcyjnie jednego bądź dwóch innych języków i kupowanie książek właśnie z tych krajów, dla poszerzenia horyzontów i poznawania nowych słów.

Plaże w Algarve – co warto zobaczyć?

Powoli zbliża się okres wakacyjnych i urlopowych wyjazdów (majówka już za nieco ponad miesiąc!). Jednym z ciekawych i niebanalnych kierunków do wyjazdów urlopowych jest Portugalia, a szczególnie jej południowa część z niesamowitymi plażami i widokami.

Piękne plaże w Algarve to prawdziwy raj na ziemi do którego zmierzają turyści z całego świata. Ciepłe morze, kolorowe klify i niesamowite wioski rybackie zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych i najbardziej wymagających podróżników. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które atrakcje turystyczne Algarve są warte szczególnej uwagi.

Jakie atrakcje turystyczne Algarve trzeba zaliczyć?

W pierwszej kolejności warto zwiedzić niesamowity Przylądek Świętego Wincentego, który jest nie tylko najdalej wysuniętym na południe fragmentem Portugalii, ale również całej Europy. Pamiętać należy jedynie o tym, aby zabrać ze sobą przeciwwiatrowe kurtki i porządne nakrycie głowy, ponieważ można natrafić na naprawdę silne wiatry. Strome klify, które opadają w ciemną toń oceanu są idealnym miejscem dla fotografów. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowita latarnia morska.

Godny uwagi jest także port rybacki w mieście Olhao. Jest to idealnie miejsce dla tych osób, które chcą wykupić prom i podziwiać plaże w Algarve bezpośrednio z morza. Pobliska hala targowa jest idealnym miejscem na zakupy i zasmakowanie pysznych ryb. Jeżeli chodzi o same plaże w Algarve to warto zwiedzić nie tylko Ilha da Armona, ale również Ilha de Culatra.

Milreu i Tavira

Milreu i Tavira to także bardzo popularne atrakcje turystyczne Algarve, które dostarczą wielu wrażeń nie tylko zagorzałym miłośnikom podróżowania. Milreu to wspaniały wybór dla tych osób, które chcą zwiedzić antyczne zabytki. To właśnie tutaj można obejrzeć pozostałości po rzymskich posiadłościach wiejskich. Godny polecenia jest Palacio do Visconde de Estoi z niesamowitym ogrodem.

Jeżeli chodzi o Tavira, to bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miast Algarve. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowity most Ponte Romana. W wolnej chwili warto pospacerować po promenadzie nadrzecznej i zrelaksować się w klimatycznych kawiarniach. Z pobliskiego portu można wybrać się na krótką wycieczkę na Ilha de Tavira. Nie można zapominać również o kościele Igreja de Santa Maria do Castelo, który słynie z przepięknych kapliczek z XVII i XVIII wieku.