Nie tylko analogowa piramida. Metronomy i ich rodzaje

Metronom to urządzenie przeznaczone do odmierzania tempa w szerokiej gamie wartości BPM, czyli uderzeń na minutę. Często używane są przez perkusistów, pianistów. Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć różne urządzenia tego rodzaju. Jakie są główne rodzaje metronomów?

Metronomy mechaniczne

To najstarsze i nadal często stosowane modele, które posiadają kształt piramidki. Urządzenia tego typu zostały skonstruowane w takiej właśnie formie w XIX wieku. Początkowo posiadały obudowę z drewna – teraz zamiast niego stosuje się tworzywa sztuczne.

Mechaniczne metronomy wyposażone są w mechanizm zegarowy. Jest ona napędzany sprężyną i posiada wahadło, które przechyla się na boki. Znajdujący się na wahadle ciężarek służy do ustawiania tempa. W trakcie pracy taktomierze tego typu wydają stuk. Wybrane modele wyposażane są także w dodatkowy dzwonek, który akcentuje co 2., 3. czy 4. uderzenie.

Takie modele to klasyka – nie wymagają baterii i są bardzo łatwe w obsłudze. Dzisiaj jednak coraz częściej ustępują urządzeniom elektronicznym, które oferują szeroką gamę dodatkowych funkcji do wyboru.

Metronomy elektroniczne

Elektroniczne metronomy to urządzenia, które również pozwalają na odmierzanie rytmu i ponadto zapewniają dostęp do jeszcze szerszej gamy opcji pracy. Posiadają wyświetlacz, przyciski i pokrętła do obsługi.

Wybrane funkcje:

– elektroniczne ustawianie tempa 

– ustawianie taktów

– dostosowanie tonu

– gotowe programy (patterny)

– pamięć utworów

– miksowanie nut

– różne brzmienia metronomu 

– podłączenie zewnętrznych urządzeń

Takie metronomy mają różne formy, na przykład niewielkiego urządzenia kieszonkowego, większych modeli stacjonarnych, zegarków naręcznych, dlatego można mieć je zawsze przy sobie.

Powyższe rodzaje metronomów można zakupić w dobrych sklepach muzycznych, także w internecie.