Okulizacja – co to jest i na czym polega?

Okulizacja(więcej tutaj) jest jedną z najbardziej efektywnych i skutecznych metod szczepienia drzew i krzewów owocowych, a w szczególności odmian pestkowych. Polega ona na zespoleniu samego oczka pąka liściowego lub jego niewielkiego fragmentu z odmiany szlachetnej na odpowiednio przygotowany pęd podkładki. Pozornie może wydawać się to trudne, lecz znając przebieg szczepienia, staje się on dość łatwy nawet dla początkującego ogrodnika.

Kiedy okulizować drzewa owocowe?

Najlepszym czasem na przeprowadzenie szczepienia jest okres letni, podczas którego tkanka twórcza (miazga) jest aktywna. Przypada on na:

 • maj – czerwiec – w tym okresie wykorzystywane jest oczko żywe, a pąk wyrasta w tym samym sezonie.
 • lipiec – sierpień – w tym czasie występuje oczko śpiące, z którego pąk wyrośnie dopiero następnej wiosny.

Zaszczepione pąki wyrastają w następnym sezonie, a pierwsze zbiory owoców są możliwe zwykle po 2-3 latach od okulizacji. Należy również mieć na uwadze, że późniejsze szczepienie działa efektywniej niż wcześniejsze.

Jak przeprowadzić okulizację?

 1. Przygotowanie podkładki
  Do okulizacji trzeba użyć odpowiednich podkładek dla drzew owocowych, zazwyczaj wykorzystuje się je z tego samego gatunku, z którego pochodzi dana odmiana szlachetna. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy okopać i obficie podlewać wybrane drzewko lub krzew. Na 1 lub 2 dni przed zabiegiem warto przetrzeć podkładkę szmatką, by usunąć ziemię i zapobiec zanieczyszczeniu.
 2. Pobieranie zrazów okulizacyjnych
  Z samego rana należy ściąć jednoroczne pędy (zrazy), lecz wyłącznie te z nasłonecznionej części korony, a następnie usunąć wszystkie liście i wierzchołek z danego pędu. Przy obcinaniu liści trzeba uważać, by obciąć je blisko blaszki, zostawić ogonek i nie uszkodzić oczka. 
 3. Wykonanie okulizacji
  Po przygotowaniu zrazów można przejść do głównego punktu okulizacji – najpierw naciąć korę podkładki (5-6 cm powyżej szyjki korzeniowej od północnej strony) w kształcie dużej litery T, delikatnie wsunąć zraz w nacięcie na korze podkładki, wykonując zabieg z góry do dołu, a na koniec obwiązać to miejsce sznurkiem lub folią ogrodniczą.
 4. Sprawdzenie przyjęcia szczepienia
  Po zaszczepieniu należy okopać podkładki wilgotną ziemią, a po około 2 tygodniach sprawdzić, czy szczepienie się przyjęło. Jeśli tak – trzeba ponownie zakopać roślinę, by nabrała sił na wiosnę.
 5. Przycięcie podkładki
  Wiosną powinno się ściąć górną część podkładki około 15-20 cm nad zaszczepionym pąkiem. Kiedy pęd rozwinie się, łatwiej będzie go przywiązać do górnej części podkładki, by rósł pionowo w górę.