Skuteczność leczenia ziołami to coś z czym trudno dyskutować. Wśród tych roślin występuję wiele gatunków rzadkich. Roślin, przy których trzeba zwracać dużą uwagę na to jak się je stosuje i w jakich dawkach. Dziurawiec zwyczajny do takich roślin nie należy. Jest bardzo popularny, występuje w wielu miejscach, a leczenie nim można tylko polecić. W sklepach i aptekach dostępne są preparaty na jego bazie, a nawet tabletki z wyciągiem z tej rośliny. Najzdrowszy jest jednak dziurawiec pozyskany samodzielnie. Nie jest to trudne.
Dziurawiec. Występowanie
Ta popularna roślina rośnie dziko w wielu miejscach. Należy jej szukać na łąkach, nieużytkach, przy lasach czy rowach. Znalezienie nie jest trudne, wyróżnia się bowiem tym, że jest nieco wyższa od innych roślin i kwitnie na żółto. W celach leczniczych stosuje się górne pędy tego ziela i to w całości. Należy je ścinać tylko wtedy, gdy kwiaty są rozkwitnięte, a więc na przełomie lata. Ścięte trzeba wysuszyć, najlepiej w przewiewnym i zacienionym miejscu. Gdy już staną się całkiem suche, z łatwością będą się łamać. Bez używania siły, można więc je pokruszyć. Taki susz przypomina wyglądem klasyczny susz herbaty i podobnie jak herbatę, można go zaparzać gorącą wodą. Ważne jest jednak pozostawienie zaparzonego dziurawca pod przykryciem na kilka minut. Herbata jest smaczniejsza i mocniejsza, a więc i bardziej efektywna w działaniu.
Na co pomaga dziurawiec?
Dziurawiec zwyczajny (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/dziurawiec-zwyczajny.html) w postaci naparów i wywarów, używa się przede wszystkim przy problemach żołądkowych i bólach jamy brzusznej, a także mięśni brzucha. Zaparzony dziurawiec wykazuje w takich sytuacjach działanie rozkurczowe i łagodzi bóle. Dzięki temu, że jest tez przeciwzapalny i antybakteryjny, świetnie działa wewnętrznie. Przyspiesza trawienie, pomaga w przypadku refluksu, a także przy schorzeniach lub po prostu obciążeniach wątroby.
Mało znanym zastosowaniem wyciągu z dziurawca, jest stosowanie go na poprawę nastroju. Składniki tej rośliny oddziałują na układ nerwowy, ułatwiają wychwyt serotoniny i po prostu mają pozytywny wpływ na nastrój. Aby jednak osiągnąć ten efekt, konieczne jest regularne picie herbatki lub wywaru z dziurawca co najmniej przez kilka lub kilkanaście dni.
Warto też wspomnieć o tym, ze ostudzony wywar z suszu tej rośliny, jest idealny do przemywania ran. Bardzo pomaga w ich szybkim gojeniu.
Ostrożność jest konieczna
Nietypowym działaniem tego zioła, jest działanie fototoksyczne. Przy stosowaniu preparatów na bazie dziurawca, trzeba unikać światła słonecznego i zrezygnować z pobytów na plaży i opalania się nawet w solarium, bowiem istnieje duże ryzyko poparzeń słonecznych skóry. Dziurawiec zwyczajny też może minimalizować lub nawet odwracać działanie niektórych leków. W przypadku chorób przewlekłych i codziennego zażywania tabletek, przed rozpoczęciem leczenia preparatami na bazie dziurawca, warto porozmawiać z lekarzem lub choćby farmaceutą w aptece.