Ogród

Jakie donice wybrać do ogrodu?

Każdy właściciel domu marzy, by jego ogród wyglądał pięknie i zachęcał do odpoczynku. Kwiaty są jednym z tych elementów dekoracji, które powinny znaleźć się w każdym domu. Jak wybrać kwiaty do doniczek, by ogród wyglądał zachwycająco? 

Kwiaty na taras

Taras udekorowany kwiatami wygląda piękniej i przyjaźniej. Warto zadbać, by znalazły się na nim rośliny, które będą komponowały się z wystrojem domu i tarasu. 

Dom, który ma duży taras można wyposażyć w rośliny, które są okazałe. Duże donice nie będą przytłaczające. W prostokątnych donicach można posadzić trawy, które będą stanowiły barierę oddzielająca taras od podwórka. Dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na większą intymność. 

Wybierając donice do ogrodu, można pozwolić sobie na narożne donice, które mają kratki. W takich donicach można posadzić rośliny, które są pnące.

W dużych donicach świetnie będą wyglądały rośliny zimozielone. Latem można połączyć je z niewielkimi kwiatami, które podkręcą kolorystycznie zestaw. Zimą iglaki będą dekoracją, która pomoże przetrwać do kolejnego lata. Warto pamiętać, że duże donice do ogrodu są niezbędne do roślin, które zimę spędzają na zewnątrz. Duża donica stanowi zabezpieczenie przed mrozami.  

Małe doniczki idealnie nadają się jako uzupełnienie do dużych kompozycji. Postawione z przodu dodadzą uroku każdemu zestawowi roślin. Mniejsze doniczki świetnie sprawdzają się do kwiatów jednorocznych. 

Z jakiego materiału wybierać donice? 

Doniczki do ogrodu mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z betonu, metalu, tworzyw sztucznych czy drewna. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. 

Doniczki z tworzyw sztucznych często są wykorzystywane na mniejszych balkonach. Ich zaletą jest niewielka waga oraz szeroka kolorystyka. Trzeba jednak pamiętać, że taka donica musi być dobrze obciążona, by nie stanowiła zagrożenia w wietrzne dni. 

Donice stalowe mają swój urok. Stal cornet jest wytrzymała i nie boi się złych warunków atmosferycznych. Jej rdzawy kolor tworzy kontrastowe połączenia z zielenią roślin. W ostatnich latach jest bardzo chętnie wykorzystywana przez architektów wnętrz. Świetnie będzie wyglądała zarówno w połączeniu z nowoczesnym wystrojem, jak i tradycyjnym. 

Betonowe doniczki do ogrodu to kolejny trend, który jest bardzo silny. Wiele osób decyduje się na donice o geometrycznych kształtach. Surowe i proste donice w odcieniach szarości wyglądają niezwykle elegancko. 

Donice betonowe będą wyglądały zjawiskowo, gdy posadzimy w nich bukszpany, trawy ozdobne czy tuje. Na ziemię warto wysypać ozdobny kamień, który będzie w kolorze donicy. Berberysy są roślinami, które wyglądają bardzo atrakcyjnie szczególnie jesienią, gdy ich liście się przebarwiają. 

Wybierając rośliny do donic betonowych należy pamiętać, że muszą mieć zwarty system korzeniowy. Na dnie donicy niezbędna jest warstwa keramzytu, która ułatwi drenaż. Dzięki temu kwiaty nie będą miały przemoczonych korzeni. 

Kwiaty w okolicach domu nie muszą być posadzone wyłącznie w ziemi. Można również wykorzystać donice ogrodowe, które będą świetnie prezentowały się w wielu miejscach posesji.

You may also like...