Wesele

Obrączka – jak się ją nosi?

Obrączki to nie tylko piękna pamiątka związana z dniem ślubu, ale również ważny symbol, który mówi o tym, że dana osoba już wstąpiła w związek małżeński i nie szuka pary. Na której ręce nosi się obrączkę? Okazuje się, że tradycje są różne.

Wymiana obrączek podczas ślubu

Zakup obrączek ślubnych to zazwyczaj dla Pary Młodej wielkie przeżycie. Wizyta u jubilera powinna odbyć się minimum 2 lub 3 tygodnie przedtem, aby obrączki mogły zostać przygotowane. Salony jubilerskie często mają jedynie kilka par próbników, a obrączki na sprzedaż muszą zostać przygotowane. Dotyczy to również grawerów – o ile Młodzi się na nie zdecydują. Wybieranie obrączek jest może wiązać się ze wzruszeniem, ale takie uczucia w większym stopniu prawdopodobnie będą towarzyszyły Parze Młodej w dniu ślubu – podczas przyjęcia sakramentu małżeństwa. O czym tutaj warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że Młodzi wymieniają obrączki, a więc Pan Młody powinien wziąć w rękę obrączkę swojej przyszłej żony, a Panna Młoda – swego przyszłego męża. W Polsce obrączki zakłada się na palec serdeczny prawej ręki. W przypadku pań jest to ten sam palec, na którym noszony był pierścionek ślubny.

Obrączka ślubna – tradycje noszenia w różnych krajach

Zwyczaj noszenia obrączek ślubnych na prawej dłoni jest związany nie tylko z Polską. Poza naszym krajem taka tradycja panuje również w Niemczech, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Chile czy w Wenezueli. Są jednak również państwa, w których obrączki nosi się na lewej dłoni. Należą do nich np. Francja, Egipt, Brazylia, Kanada, Stany Zjednoczone, Szwecja czy też Irlandia. Pozostaje jednak jeszcze jedno ważne pytanie – co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie? Wiele kobiet przekłada go na palec serdeczny lewej ręki. Jest to bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ dzięki temu obrączka nie zostanie zarysowana przez krawędzie pierścionka. Niektóre panie w Polsce jednak noszą zarówno pierścionek, jak i obrączkę na jednym palcu – serdecznym prawej ręki. To rozwiązanie również ma korzyści – przede wszystkim estetyczny, ponieważ zazwyczaj prezentuje się to bardzo ładnie.

You may also like...