środek owadobójczy
Ogród

Jak działa środek owadobójczy?

Środki owadobójcze (insektycydy, pestycydy) to substancje chemiczne stosowane do likwidowania owadów. Można ich używać zapobiegawczo, jak i w celu usunięcia szkodników już żerujących. Oprócz preparatów chemicznych dostępne są także mikrobiologiczne.

Środek owadobójczy – naturalny czy syntetyczny?

Insektycydy pochodzenia roślinnego to zwykle ekstrakty z korzeni, liści, łodyg lub kwiatów. Insektycydy mikrobiologiczne mają w swoim składzie drobnoustroje, które działają chorobotwórczo na owady. Natomiast syntetyczne środki mają w swoim składzie związki nieorganiczne (np. arsen, miedź, ołów). Wybrane mogą zawierać naturalne związki organiczne (np. rotenon, nikotyna, pyretryna). Niektórzy producenci uzupełniają skład o środki syntetyczne (np. węglowodory chlorowane, karbaminiany). 

środek owadobójczy

Jakie są rodzaje środków owadobójczych?

Biorąc pod uwagę drogę działania na owada, można wyróżnić środki owadobójcze:

  • gazowe – działają na drogi oddechowe owadów (np. cyjanowodór, aldehyd mrówkowy, tlenek etylenu, tlenek siarki IV),
  • tzw. kontaktowe i wewnętrzne – działają bezpośrednio na powierzchnię ciała owadów lub wnikając do jego wnętrza na układ trawienny (np. związki fosforu, talu, baru, arsenu),
  • łączone – mogą wnikać nie tylko przez układ oddechowy, ale także trawienny lub przez powierzchnię ciała. Łączony środek owadobójczy często bazuje na naturalnych alkaloidach, w tym przede wszystkim nikotynie.

Możesz również polubić…