Czy warto wybrać wybielającą pastę do zębów
Uroda

Czy warto wybrać wybielającą pastę do zębów?

Pożółkłe zęby wyglądają nieestetycznie i nie są raczej powodem do dumy. Z tego powodu niejedna osoba dotknięta tą przypadłością rozważa różne sposoby wybielania uzębienia. Poza kosztownymi zabiegami stomatologicznymi popularną i o wiele tańszą metodą stały się wszelkiego rodzaju wybielające pasty do zębów. Jednak na czym polega działanie takich past, dla wielu osób ciągle jest tajemnicą. Zatem jak i czy w ogóle działają pasty do zębów wybielające?

Dlaczego zęby żółkną i jak tego uniknąć?

Powodem tej przypadłości nie musi być niedostateczna higiena jamy ustnej. Istnieje wiele innych przyczyn żółknięcia zębów. Należy pamiętać, że zęby mogą tracić swój naturalny kolor przez spożywanie dużych ilości kawy bądź ciemnej herbaty, a także sporych ilości czerwonego wina. Poza tym palenie papierosów i długotrwała kuracja antybiotykowa mogą przyczyniać się do zmiany koloru zębów na bardziej żółty. Warto także pamiętać, że wraz z wiekiem zęby tracą swoją pierwotną biel.

Jak działają wybielające pasty do zębów?

Wybielanie zębów przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej pasty wybielającej jest jedną z najpopularniejszych metod. Jest to spowodowane atrakcyjną ceną i wygodą tego sposobu wybielania. Koszta tej metody mogą okazać się nawet kilkukrotnie niższe niż koszta specjalistycznego zabiegu stomatologicznego. Takie pasty są ogólnodostępne i można je kupić np. tutaj. Likwidowanie przebarwień powierzchniowych i osadów to w gruncie rzeczy to do czego sprowadza się działanie past wybielających zęby. Takie działanie pasty do zębów wybielające zawdzięczają specjalnym składnikom. Są to m.in. wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu czy popularny ostatnio węgiel aktywny. Należy wspomnieć, że w składzie niektórych past wybielających znaleźć można także substancje wspomagające dbanie o zdrowe zęby. Są to między innymi:

  • hydroksyapatyt – jest składnikiem szkliwa i pomaga w jego uzupełnieniu
  • wyciąg z porostu islandzkiego – działa antybakteryjnie
  • ekstrakt z płucnicy islandzkiej – działa oczyszczająco i antyseptycznie
  • pirofosforan sodu – zapobiega powstawaniu próchnicy przez zmniejszenie ryzyka powstawania kamienia nazębnego
  • olejek goździkowy – zmniejsza podrażnienia i działa przeciwbakteryjnie
  • fluor – chroni zęby przed próchnicą i utrata składników mineralnych
pasta do zębów wybielająca blanx

Skuteczność past wybielających zęby

Regularnie stosując pastę wybielającą, która zawiera odpowiednie składniki, można zauważyć wyraźne efekty wybielania. Jest to głównie spowodowane usunięciem nagromadzanych osadów powodujących żółknięcie zębów. Należy pamiętać, że efekty uzyskane tą metodą nie są trwałe, a po zaprzestaniu używania pasty do zębów wybielającej żółknięcie będzie nawracać.

Możesz również polubić…