Uroda

Kremy przeciwsłoneczne – jak wybrać?

Latem ochrona przeciwsłoneczna to podstawa. Szczególnie jeżeli spędza się na dworze dużą ilość czasu lub wyjeżdża na wakacje nad morze. Kremy przeciwsłoneczne zapewniają zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem słońca, a ich brak może mieć złe skutki dla zdrowia. Jak właściwie wybrać filtr przeciwsłoneczny aby był skuteczny?

Odpowiedni filtr przeciwsłoneczny – dobór

Filtr przeciwsłoneczny powinien być odpowiednio dopasowany. Jego intensywność zależy od poziomu ochrony jakiej potrzebuje skóra w danych warunkach. Na rynku dostępne są produkty przeciwsłoneczne o różnym natężeniu ochrony SPF:

  • Niskie – 6, 10
  • Średnie – 15, 20, 25
  • Wysokie – 30, 50
  • Bardzo wysokie – powyżej 50

Najniższy poziom filtru jest najsłabszy, a najwyższy najmocniejszy. Nie oznacza to jednak że trzeba używać tylko tych wysokich. W zależności od czasu spędzonego na słońcu należy dopasować intensywność.

  • Lżejsze filtry będą dobrym wyborem na krótkie wyjścia w słoneczne dni, kiedy skóra nie będzie długo wystawiona na słońce.
  • Mocniejsze filtry powinno się stosować w przypadku długiego czasu spędzanego na słońcu. Na przykład podczas pieszych wycieczek i wypoczynku na plaży.

Do ochrony ciała przed słońcem można zastosować różne preparaty takie jak spraye, balsamy, olejki i kremy przeciwsłoneczne. Twarz również wymaga specjalistycznej ochrony. Najlepiej jest stosować kremy z filtrem przeznaczone do twarzy. Konieczność nakładania makijażu, nie zwalnia z potrzeby używania ochrony przeciwsłonecznej. Można kupić podkłady zawierające filtr SPF.

Skóra dziecięca potrzebuje wzmożonej ochrony. Dlatego dla maluchów powinno się wybierać mocniejsze filtry i preparaty stworzone specjalnie dla dzieci.

Filtry mineralne i chemiczne – różnica

Kremy przeciwsłoneczne mogą składać się z filtrów mineralnych lub chemicznych. Pierwsze z nich mają naturalny skład i szczególnie sprawdzą się dla osób z wrażliwą skórą. Filtry chemiczne są bezpieczne, jednak mogą przenikać w głąb skóry i powodować uczulenia. Można również spotkać preparaty zawierające połączenia obu rodzajów filtrów.

Ochrona przeciwsłoneczna przed promieniowaniem

Zadaniem filtru przeciwsłonecznego jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB (jest bardziej niebezpieczne). Mają one wpływ na starzenie się skóry, powstawanie nowotworów, zmian skórnych i oparzeń. Dla odpowiedniej ochrony powinno się wybierać kremy przeciwsłoneczne z poziomem SPF powyżej 15. Zatrzymują one promieniowanie UVB w ponad 93%.

Odpowiednio dobrany filtr przeciwsłoneczny pozwala uniknąć efektów ubocznych opalania i zadbać o swoje zdrowie.

Możesz również polubić…