Spódnica ołówkowa — cechy i zalety
Moda damska

Spódnica damska — cechy i zalety

Starannie przemyślany wizerunek z odpowiednim ubiorem w mgnieniu oka zamieni się we wzór elegancji i wyrafinowania. Dlatego spódnica ołówkowa jest obowiązkowym elementem w szafie każdej modnej pani, ponieważ jest to podstawowy element do tworzenia stylowych i kobiecych wizerunków. Po raz pierwszy pojawiła się na początku lat 40. podczas pokazu Christiana Diora — spódnice damskie ołówkowe do dziś zajmują centralne miejsce w damskiej garderobie.

Zalety modelu

W latach powojennych, kiedy priorytetem w ubiorze była praktyczność i funkcjonalność, długość kobiecego obszycia skróciła się do łydek. Trend spódnicy „kucyka”, a także pełnowymiarowa sukienka Chanel na początku lat 40., skłoniły dom mody Christian Dior do stworzenia spódnicy ołówkowej. Bardzo efektownie wyglądała jako element kobiecego stroju i była powszechnie stosowana, także wśród gwiazd filmowych. Model ten otrzymał swoją nazwę ze względu na swój kształt — spódnica damska zwężona ku dołowi wygląda jak ołówek.

Osobliwość fasonu polega na tym, że rzecz jest wymodelowana na bazie prostej spódnicy. Zwężenie zaczyna się 6-9 cm poniżej linii bioder na szwach bocznych (2 cm od każdego panelu). Do tyłu dodano rozcięcie.

Zalety ołówkowej spódnicy dla kobiety są oczywiste:

  • Modele dostępne na https://ifriko.pl/category/moda-spodniczki korzystnie podkreślają różnicę między talią a biodrami.
  • Odpowiednia dla każdego kształtu — właścicielom pysznych form pomoże ukryć kompletność, szczupłym dziewczynom — podkreślić zgrabną sylwetkę.
  • Spódnica pozwala na tworzenie absolutnie różnorodnych obrazów.
  • Forma produktu ogranicza ruchy dziewczynki, nadając jej chód kobiecości, gracji.
  • Odpowiednia dla pań w różnych kategoriach wiekowych.
spódnica damska w kolorze zielonym

Materiały wykonania

Do szycia spódnicy damskiej używane są tkaniny naturalne, mieszane i sztuczne o różnych fakturach. Ze względu na osobliwości sylwetki dla spódnicy ołówkowej, najlepiej sprawdzają się tkaniny z niewielką ilością stretchu. W zależności od pory roku spódnice damskie ołówkowe najlepiej też wybrać z tkanin na bazie bawełny, materiału naturalnego i oddychającego. Latem lepiej wybrać lekkie, bardziej miękkie tkaniny — batyst lub burlap. Wiosną i jesienią odpowiednia jest trwała i odporna na zużycie popelina, sztruks i tartan. Zimą aktualne będą ciepłe tkaniny flanelowe i wełniane, takie jak filc,  moher czy draperia.

Jedwabne spódnice ołówkowe błyszczą w świetle słonecznym i sztucznym. Modele satynowe i szyfonowe wyglądają bardzo drogo i są przyjemne dla ciała. Spódnice damskie dzianinowe są uniwersalne, ponieważ nadają się na niemal każdą okazję.

Możesz również polubić…