W wielu domach, co roku na wiosnę całe parapety i każda wolna, odpowiednio oświetlona, przestrzeń zastawiona jest małymi doniczkami, w których kiełkują nasiona. Dopiero po kilku tygodniach roślinki znajdują swoje miejsce na grządkach i rabatach, a pod okami znowu robi się puściej. Na szczęście jest sposób, aby lepiej zorganizować i ustawić swoje rozsady, a także pozbyć się lęku, że któryś z domowników zrzuci pojemniczek z sadzonką.
Czym są wielodoniczki?
Wielodoniczki, które kupisz tutaj to połączone ze sobą małe doniczki, najczęściej w kwadratowe. Wykonane są z plastiku, wtedy roślinkę trzeba wyciągnąć, żeby posadzić lub torfu, który można wsadzić bezpośrednio do gruntu. Poszczególne komórki mogą być większe lub mniejsze. Zmienna jest również liczba połączonych ze sobą doniczek, należy jednak pamiętać, że cała wielodoniczka ma kształt prostokąta, np. 54 otwory są ułożone po 9 sztuk w 6 rzędach, 12 otworów jest ułożonych po 4 sztuki w 3 rzędach. Ciekawą opcją jest również możliwość kupienia zestawu: wielodoniczka i pasująca do niej miniszklarenka. Siewki mają w ten sposób zapewnione odpowiednie warunki do kiełkowania i wzrastania.
Co można posiać w wielodoniczce?
W wielodoniczce można posiać wszystkie rośliny, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsad. W klimacie umiarkowanym, który cechuje Polskę, z rozsady uprawia się:
- warzywa o długim okresie wegetacyjnym, np. papryka, pomidor, seler;
- warzywa, z których chce się uzyskać wcześniejszy plon, np. ogórek, cukinia, sałata;
- warzywa, które początkowo rosną wolno, np. kapusta;
- rośliny i kwiaty jednoroczne, np. lobelia, aksamitka, petunia, cynia.