Higiena

Żele pod prysznic – oczyszczenie i nawilżenie

Żel pod prysznic jest jednym z najczęściej używanych kosmetyków. Tym bardziej dziwi fakt, że zazwyczaj wybieramy pierwszy lepszy produkt, nie bacząc na jego skład i właściwości. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry, dlatego większość dostępnych na rynku żeli, wysusza całe ciało. Obecnie jednak na rynku dostępne są produkty, które nie tylko doskonale myją, ale również nawilżają skórę. Pora zastanowić się nad tym jaki żel wybrać, by pomóc skórze.

Dobry żel pod prysznic – czyli jaki?

Żel do mycia ciała będzie miał w swoim składzie substancje myjącą. Substancje powierzchniowo – czynne, takie jak: ALS, SLS, SLES czy MLS mocno się pienią, silnie oczyszczają i są stosunkowo tanie. Niestety, również bardzo mocno wysuszają skórę. W drogeriach znajdziemy bardzo dużo kosmetyków do mycia ciała z tymi substancjami w składzie. Możemy się jednak przed tym skutecznie bronić i wybierać te produkty, które są odpowiedniejsze i delikatniejsze dla skóry.

Sama substancja myjąca nie jest zła, o ile w składzie żelu znajdują się również składniki nawilżające. Mają one za zadanie neutralizować negatywne działanie substancji myjących. Dobry żel do mycia ciała będzie charakteryzował się tym, że nie wysusza i nie podrażnia naszej skóry, a dobry skład i łagodną formułę. 

Nawilżające żele pod prysznic – jakich składników szukać?

Nawilżające żele pod prysznic będą w swoim składzie miały m.in:

  • glicerynę, panthenol, mocznik i aloes – są to substancje silnie kojące, łagodzące i nawilżające
  • prebiotyki – mają one za zadanie wspierać naturalny mikrobiom ludzkiego ciała 
  • oleje naturalne – pielęgnują i zmniejszają działanie wysuszające substancji myjących. Warto zwrócić uwagę na to, by olej naturalny znajdował się na początku, a nie na końcu składu. Żele pod prysznic, które będą miały go na końcu swojej listy, nie mają go w składzie zbyt wiele. Oznacza to, że nie będzie mógł zadziałać właściwie. 
  • glinki – jest to naturalny składnik, który oczyszcza skórę
  • ekstrakty roślinne
  • olejki eteryczne

Kto powinien używać nawilżających żeli pod prysznic?

W zasadzie – każdy. Dobry żel do mycia ciała jest odpowiedni dla każdego bez względu na wiek i płeć. Już po pierwszym zastosowaniu powinniśmy zobaczyć znaczącą różnice. Skóra będzie mniej napięta, łagodna w dotyku i wolna od podrażnień. Należy pamiętać o tym, że wysuszający żel może powodować zaczerwienienia, swędzenie, ale również różnego rodzaju zmiany skórne. Inwestycja w dobry, nawilżający żel pod prysznic sprawi, że odczujemy znaczącą różnicę i ulgę. 

Możesz również polubić…