okulizacja
Ogród

Okulizacja – co to jest?

Okulizacja jest pewnym sposobem na rozmnażanie krzewów i drzewek owocowych oraz ozdobnych. To rozwiązanie, które cieszy się sporym uznaniem wśród ogrodników. Istnieje kilka metod rozmnażania roślin, które zostały opracowane na potrzeby ludzi. Zaliczamy do nich szczepienie, które ma za zadanie uzyskanie delikatnych lub szlachetnych odmian. Zadanie odbywa się na podkładkach, odznaczających się odpornością na zmienne warunki otoczenia. Zazwyczaj szczepi się rośliny należące do jednego gatunku. Niekiedy można też łączyć różne gatunki ze sobą, w obrębie tej samej rodziny. Co warto wiedzieć o okulizacji? Dlaczego ta metoda jest tak ceniona w ogrodnictwie? 

okulizacja

Okulizacja roślin

Okulizacja jest niezwykle cenionym zabiegiem. Do wykonania wystarczy zaledwie oczko odmiany, którą pragniemy uzyskać. W tym wypadku pojedyncze oczko jest umieszczane na naciętej skórce podkładki. Z obu roślin, tkanki mocno do siebie przylegają. Sprawdzają się w takiej sytuacji młode podkładki. Nacięcie w kształcie litery T jest wykonywane na gładkim fragmencie kory. Pamiętajmy o tym, że nacięcie powinno być  trochę większe od długości pąka pobranego z częścią kory (tarczką). 

Istotne informacje

Kolejny krok okulizacji to delikatne odgięcie skórki i umieszczeniu w środku przygotowanego oczka. Kierunek musi być zgodny z dalszym wzrostem pąka. Następnie ponownie zaginamy naciętą korę i obwiązujemy miejsce okulizacji. Do tego celu zastosujemy taśmę ogrodniczą lub rafię. Nie możemy uszkodzić oczka podczas okulizacji, gdyż wtedy nie będzie szansy na wydanie pędu. Niezbędne narzędzia do ogrodniczych prac znajdziemy w powodzeniem w internetowym sklepie. Połączenie atrakcyjnej ceny i szerokiego wyboru daje nam wiele rozwiązań. 

Możesz również polubić…