Uroda

Pasta do zębów – jaką wybrać?

Pasta do zębów to nieodłączny element higieny jamy ustnej. Jest to jeden z produktów najczęściej występujących w naszych domach. Pasty do zębów są czymś bez czego nie wyczyścimy dokładnie zębów, dlatego warto wybrać odpowiednią. Nie tylko dba o zęby, ale również o dziąsła.Jakie są rodzaje past do zębów? Jak działają, co mają w składzie? Jak sprawdzają się naturalne zamienniki? Czy wybielające pasty do zębów są zdrowe?

Pasta do zębów –  co znajdziemy w składzie?

Ze względu na określoną funkcje możemy wyróżnić grupy składników:

  • Substancje spieniające,
  • zagęstniki odpowiedzialne za konsystencję preparatu,
  • środki polerujące i ścierne,
  • substancje nadające smak i zapach,
  • substancje przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne,
  • środki oddziałujące na dziąsła, śluzówkę, płytkę oraz kamień nazębny.

Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem w pastach jest fluor. Wychodząc na przeciw potrzebom powstały pasty do zębów bez fluoru

Pasty do zębów- działanie 

Mechanicznie usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zębów oraz dziąseł. Pozbywają się nalotów o różnym składzie chemicznym. Stanowią podstawę ochrony przed próchnicą. Gwarantują świeży oddech, zadbany wygląd zębów. Czasem nawet zapobiegają chorobom przyzębia. 

Uniwersalne pasty do zębów

Czyszczą zęby oraz przestrzenie między nimi. Nie posiadają innych, specjalnych właściwości. To standardowy rodzaj, który można zakupić w każdej drogerii, aptece czy nawet w sklepie spożywczym. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych. 

Naturalne pasty do zębów

Dla zwolenników naturalnych kosmetyków powstały pasty na bazie ziół. Mają one w pełni naturalny skład. Można je rozpoznać po zielonym pasku znajdującym się na zakończeniu tuby. 

Pasta do zębów z węglem

To jeden z popularniejszych produktów wybielających. Należy mieć na uwadze ostrożne stosowanie ze względu na wysoki wskaźnik RDA. Takie pasty potrafią wybielić zęby nawet o kilka tonów. Kuracja z użyciem z tego produktu trwa określony czas i trzeba mieć na uwadze zalecenia producenta. 

Pasty do zębów wrażliwych

W ich składzie najczęściej spotykamy chlorek potasu lub azotan. Pomagają zabezpieczać nadwrażliwe zęby. Przy regularnym użyciu konsument może odczuć ulgę w dolegliwościach bólowych czy krwawieniu. 

Pasty dla dzieci

Najczęściej smakowe, przeznaczone dla najmłodszych. Pielęgnacja zębów oraz dziąseł jest niesamowicie ważna nawet u maluchów. Ich zadaniem jest zachęcenie do regularnego dbania i mycia. Takie pasty zawierają małe ilości fluoru w składzie, ale posiadają ksylitol, który ma właściwości antybakteryjne.

You may also like...