Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Większość osób w Polsce zawiera tzw. ślub konkordatowy lub cywilny. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się ceremonia humanistyczna, skupiająca się na zakochanych, którzy pragną pokazać światu swoją miłość oraz podkreślić trwałość swego związku.
Czym jest ślub humanistyczny
Nazwa ceremonii w formie humanistycznej pochodzi od słowa „human”, czyli człowiek. Oznacza to, że narzeczeni nie składają przysięgi przed Bogiem lub urzędnikiem państwowym, jak w przypadku uroczystości w formie konkordatowej lub cywilnej, ale przed sobą. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Wstąpienie w taki związek małżeński nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Na taki sposób zaślubin najczęściej decydują się ateiści oraz osoby, którym nie odpowiada formuła ślubu cywilnego zawieranego w urzędzie stanu cywilnego. Ślubu w formie humanistycznej nie mogą zawierać osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej, osoby ubezwłasnowolnione lub pozostające w innym związku małżeńskim, a także niepełnoletni.
Opis ceremonii ślubnej
Wygląd ceremonii ślubnej jest sprawą indywidualną, uzależnioną od preferencji osób, które pragną zawrzeć związek. Kluczowe znaczenie w przypadku ślubu humanistycznego ma znalezienie profesjonalnego mistrza ceremonii, który poprowadzi uroczystość zgodnie z oczekiwaniami narzeczonych. Najważniejszym wydarzeniem jest moment składania przysięgi. Podczas tradycyjnych ślubów młodzi powtarzają słowa księdza lub urzędnika państwowego. W przypadku uroczystości w formie humanistycznej narzeczeni samodzielnie przygotowują słowa przysięgi, które wypowiadają przed ukochaną osobą. Po zawarciu związku małżeńskiego małżonkowie mogą wymienić się obrączkami i złożyć sobie pocałunki. Ślub humanistyczny może być zawierany w sali lub plenerze. Miłośnicy niebanalnych i oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na uroczystość na plaży lub w górach. Wygląd ceremonii zaślubin ograniczony jest wyłącznie pomysłowością i kreatywnością organizatorów.